sprache
Nowe przepisy Unii Europejskiej niekorzystne dla kierowców?
31 marca 2017
Woman truck driver in a big rig talking on the C.B. radio.
Czas pracy kierowców
11 lipca 2017
Pokaż wszystko

Ciężarówek więcej, wypadków mniej

Four lane controlled-access highway in Poland.

Pozytywny trend w logistyce. Zdarzeń drogowych ubywa odwrotnie proporcjonalnie do rosnącej liczby pojazdów. Pomogły inwestycje drogowe. Zdecydowanie spadła liczba wypadków, w których uczestniczyły ciężarówki. Z danych wynika, że w 2006 roku było ich 7600 a w zeszłym roku już „tylko” 3377.

To około 5 % wszystkich wypadków drogowych. Warto zaznaczyć, że ciężarówek na polskich drogach jest więcej niż dekadę temu. Spadek liczby wypadków w ciągu ostatnich 10 lat wynosi 54 %.

Zmniejszająca się liczba wypadków spowodowała, że jest także mniej ofiar śmiertelnych i rannych. W 2006 roku w wypadkach z winy kierowców samochodów ciężarówek zginęło 496 osób. W zeszłym roku było to 176 osób, czyli niemal trzy razy mniej.
Wszystko to przy wzrastającej liczbie ciężarówek. GUS informuje, że w 2006 roku było ich ponad 2,1 mln. W 2014 roku ta liczba wzrosła do 3 mln.– Największy wpływ na statystyki, poza coraz lepszą infrastrukturą w Polsce, ma klasa pojazdu, czyli to, jak pojazd jest wyposażony, jakie ma systemy bezpieczeństwa itp. Oczywiście nie bez znaczenia są też umiejętności kierowcy. Im lepiej jest przeszkolony, tym mamy mniej wypadków i tym firmy transportowe osiągają większe zyski.

Informacje te napawają wszystkich optymizmem. Wzrost bezpieczeństwa na drogach powinien być priorytetem dla branży logistycznej. Chodzi tu nie tylko o pieniądze ale co najważniejsze o zdrowie i życie ludzi podróżujących. Miejmy nadzieję, że panujący trend utrzyma się jak najdłużej.

 

Autor: Michał Pracz

Emte Logistyka
Emte Logistyka - Specjalizujemy się w spedycji.

Zapraszam na bloga:) Pojawiły się nowe, ciekawe wpisy.