Fotolia_40529453_
Pułapki czerwonego oceanu
20 października 2017
jj-ying-215308
Jak integruje się łańcuch dostaw?
26 listopada 2017
Pokaż wszystko

Technologia RFID w logistyce

jonas-svidras-448332 (1)

Nie ulega wątpliwości że w dzisiejszych czasach informacja to potęga. Światowi giganci tacy jak google czy facebook gromadzą dane masowo i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w dużej mierze zależy od tego ich zysk.

W logistyce informacja jest szczególnie ważna. Wiedza kiedy dokładnie dotrze dany pojazd z ładunkiem pozwala na ograniczenie kolejki do załadunku i przez to zaoszczędzenie najcenniejszego zasobu czyli czasu. Równie ważna jest informacja w o tym co dokładnie znajduje się na pojeździe oraz w jakim jest to stanie. Ręczna identyfikacja poszczególnych palet lub paczek może być bardzo czasochłonna i by to ograniczyć coraz częstsze jest stosowanie technologii RFID.

RFID (Radio frequency identyfication) oznacza urządzenia wykorzystujące fale radiowe do identyfikacji na bliższą lub dalszą odległość, w zależności od przeznaczenia i zastosowanego typu sprzętu. System składa się z chipu połączonego z anteną, oraz czytnika również wyposażonego w antenę.  W chipie zakodowany jest unikalny numer identyfikacyjny który umożliwia jednoznaczne rozpoznanie kodu w systemie. Nadawanie numeru w postaci sygnału może  odbywać się w sposób ciągły w przypadku gdy chip ma własny układ zasilający lub chwilowy w odpowiedzi na sygnał z czytnika.

Dodatkową zaletą stosowania takiego rozwiązania jest to, że możemy umieścić chip w niemal dowolnym miejscu np. w środku skrzyni. Sprawia to że taki sposób identyfikacji jest bardziej niezawodny od klasycznej identyfikacji przy pomocy kodów kreskowych, które nie dość że muszą być umieszczone w stosunkowo łatwo dostępnym miejscu to jeszcze podatne są na uszkodzenia uniemożliwiające ich poprawny odczyt.

W praktyce oznacza to że w przypadku gdy mamy bazę kodów z przypisanymi do niej pozycjami asortymentowymi możemy jedynie przykładając czytnik zarejestrować przyjęcie danego towaru lub w szczególnych przypadkach zczytywać kody cały czas, na bieżąco kontrolując stan zapasów na magazynie. To pierwsze rozwiązanie jak łatwo się domyślić jest o wiele tańsze lecz z drugiej strony w przypadku gdy powierzchnia magazynu jest spora,  wymaga wsparcia jakiegoś dodatkowego systemu który będzie zapamiętywał w którym miejscu znajduje się konkretny ładunek. W drugim przypadku możliwa jest lokalizacja danego ładunku z pewną dokładnością, jednak do tego niezbędne jest rozmieszczenie dodatkowych anten na terenie magazynu.

RFID umożliwia również lokalizację wózków widłowych czyli coś na kształt systemu GPS działającego na konkretnym terenie. Ciekawostką jest również to że takie chipy znajdują się również w kartach wstępu lub kontrolujących czas pracy.

Oszczędność czasu oznacza, że w przypadku transportu intermodalnego lub długiego łańcucha dostaw można pozwolić sobie na bardziej szczegółową kontrolę która równocześnie nie trwa dłużej. Taka stała kontrola podczas transportu wpływa pozytywnie na niezawodność przewozu.

 

 

 

Użycie systemu identyfikacji radiowej pozwala również na wyeliminowanie do pewnego stopnia błędu ludzkiego oraz skraca czas przekazywania informacji. Kontrola palet nie odbywa się ręcznie lecz przy pomocy specjalnych bramek montowanych przy rampie. Możliwe jest też umieszczenie chipów w podłodze tak by wskazywały miejsce odłożenia danej palety co dodatkowo upraszcza pracę operatora kierującego wózkiem.

Innym przykładem zastosowania takiego rozwiązania może być automatyczna identyfikacja pojazdów przy wjeździe na rampę do rozładunku,  brama sama się otwiera i nie ma potrzeby robienia tego w sposób manualny. W taki sam sposób możemy zorganizować sobie wjazd na własną posesję.

Rozwój technologii RFID jest niezwykle dynamiczny i nic nie wskazuje na to by cokolwiek miało go zastopować. W tym momencie wykorzystujemy tę technologię na co dzień mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy, być może w przyszłości rozwiązenie to całkowicie wyprze stosowane obecnie metody identyfikacji nie tylko w logistyce ale również w handlu. Kto z nas nie chciałby stać krócej w kolejce w supermarkecie, jedynie podejść przejechać wózkiem przez specjalną bramkę i zapłacić. Takie rozwiązanie jest możliwe już teraz pytanie tylko kiedy będzie wystarczająco opłacalne by je wprowadzić.

 

Źródła:

http://rfid-lab.pl/testowanie-aplikacji-rfid-w-zarz%C4%85dzaniu-%C5%82a%C5%84cuchem-dostaw

http://rfid.zone/rfid-w-logistyce/

https://www.rfidpolska.pl/technologia-rfid-co-to-jest/

 

Autor: Wojciech Godlewski

Emte Logistyka
Emte Logistyka - Specjalizujemy się w spedycji.

Zapraszam na bloga:) Pojawiły się nowe, ciekawe wpisy.