Warenlagerung und Gtertransport // logistics and shipping
Czym się różni spedycja od transportu i logistyki ?
23 lutego 2017
20170210_123048
Budma 2017
9 marca 2017
Pokaż wszystko
Logistics process infographics from order to delivery. Vector flat template of stages fro shipping goods with service operator

Sięgając do teorii ekonomii, można powiedzieć, że każde przedsiębiorstwo zostało powołane do tego, aby przynosić zyski. Jeśli sprzedajemy swoje produkty lub usługi, osiągamy z tego tytułu dochody. Jednak trzeba pamiętać, że to nadal nie są oczekiwane przez nas zyski. O nich, bowiem mówimy wtedy, gdy od dochodu odejmiemy wszystkie poniesione koszty. Na tej podstawie, łatwo wywnioskować, że minimalizacja (wróć ! OPTYMALIZACJA) kosztów jest, także narzędziem do powiększania zysków naszego przedsiębiorstwa.

Obecnie konkurencja na rynku jest ogromna. W każdej z branż jest co najmniej kilkanaście firm, a jeśli tak nie jest, to zaraz zapewne tak będzie. Przedsiębiorcom jest coraz trudniej walczyć o klienta. Atrakcyjna cena produktu lub usługi ma przyciągnąć konsumenta. Zewsząd bombardują nas słowa „WYPZEDAŻ”, „PROMOCJA”, „OBNIŻKA”. Może ktoś z czytelników zastanowił się, jak to jest możliwe, że producentom się to opłaca ? Odpowiedź jest niezwykle prosta i zwięzła: minimalizacja kosztów.

Należy jednak zaznaczyć, że minimalizacja to może zbyt banalne słowo. Lepiej użyć słowa „optymalizacja”. Przecież koszt możemy zminimalizować do zera, ale czy wtedy cokolwiek wyprodukujemy? Czy możemy wtedy uzyskać jakiekolwiek dochody ? Tak, więc koszty muszą być wypośrodkowane, należy znaleźć balans, aby przedsiębiorstwo dobrze prosperowało i miało płynność finansową.

Jako, że nasza firma – EMTE Logistyka jest firmą branży spedycyjnej, chciałabym przedstawić ten problem na przykładzie najlepiej mi znanym.

Wydatki na spedycję stanowią duży odsetek ponoszonych kosztów działalności, szczególnie dla firm importujących towary. Nie znając specyfikacji tej branży i  panujących obecnie warunków na rynku, trudno mówić o skutecznym zoptymalizowaniu kosztów. Co więcej, wydaje mi się, że łatwiej wpakować się w kłopoty, niż osiągnąć zamierzony efekt. Pomocny w takiej sytuacji może być outsourcing usług spedycyjnych, to znaczy powierzenie tego ważnego elementu osobom specjalizującym się w świadczeniu takich usług, płynnie obracających się w przepisach prawnych, a także znających realia rynkowe i obowiązujące ceny.

Dzięki sprawnej spedycji, firmy mogą zmniejszyć zapasy, a dodatkowo, nie ponoszą wysokich kosztów utrzymania własnego transportu, spedycji czy działu logistyki. Wszystkim zajmują się, bowiem osoby mające doświadczenie, kompetencje, a często też możliwości w spedycji.

Efektywnie przeprowadzona usługa spedycyjna daje też możliwość skrócenia czasu dostawy towaru do klienta, co przekłada się, również na budowanie przewagi konkurencyjnej na tle konkurentów.

Oczywiście firm spedycyjnych jest wiele, szczególnie na naszym rynku. Z jednej strony, dzięki temu ceny usług spedycyjnych są niższe, jednak należy pamiętać, że może się to odbić na ich jakości. W tym momencie, chciałabym polecić wybieranie firm ze stażem na rynku dłuższym, niż rok, która może pochwalić się autoryzowaną licencją. Warto zwracać uwagę na rekomendacje firmy.  (nie ma to jak poczta pantoflowa J). Dużo o przedsiębiorstwo może nam też powiedzieć struktura zatrudnienia. Uważam, że jeśli jest ona mała, to szef prawdopodobnie czuwa nad wszystkimi pracownikami i dba o biznes, jak „o własne dziecko”.

Podsumowując, outsourcing usług logistycznych to praktycznie same korzyści dla przedsiębiorstwa, ale oczywiście, jak to w życiu bywa, najlepiej samemu się o tym przekonać (A najlepiej z EMTE Logistyką :))

 

Autor: Joanna Popiel

Emte Logistyka
Emte Logistyka - Specjalizujemy się w spedycji.

Zapraszam na bloga:) Pojawiły się nowe, ciekawe wpisy.